ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ 1/1/2016 - ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ 2015

2016-01-02 00:57

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ 1 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2016

 

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ – ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΣΚΑΚΙΣΤΩΝ

ΑΘΛΗΤΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΑΙΓΛΗ ΠΑΠΑΓΟΥ

ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ ΔΡΩΜΕΝΑ ΤΟΥ 2015

 

            Με τρεις πρωτιές σκακιστών μας, την πρώτη θέση του Ηλία Δαμηλάκου στο Ομαδικό Πρωτάθλημα Παίδων – Κορασίδων και στο Ομαδικό Πρωτάθλημα Παμπαίδων κάτω των 12 ετών, και το χρυσό του Κωνσταντίνου Λιάπη σε Χριστουγεννιάτικο Τουρνουά Σκακιου (rapid), μας αποχαιρέτησε το 2015 και μας άφησε να πορευόμαστε με αισιοδοξία για το μέλλον.

 

            Παρ’ όλο ότι οι επιτυχίες των σκακιστών μας στο σύνολό τους ήσαν πολλές και μεγάλες, μέχρι και Πανελλήνιας εμβέλειας (πρωτιά στο Πανελλήνιο Μαθητικό Πρωτάθλημα), η χρονιά που πέρασε μας άφησε και μια γλυκόπικρη γεύση. Ήταν η κάθοδός μας από τη Γ΄ Εθνική στην Α΄ Τοπική Κατηγορία Αττικής, πλην όμως κι αυτή η πορεία ήταν ελπιδοφόρα αφού κι εδώ είχαμε διάκριση και, μάλιστα, πρωτιά του πολλά υποσχόμενου σκακιστή μας Ηλία Δαμηλάκου ο οποίος, συγχρόνως, ήταν και ο πιο πολύτιμος παίκτης του Ομίλου μας, με βάση τα αποτελέσματα τα οποία έφερε σε όλους των αγώνες.

 

            Αναλυτικά, οι διακρίσεις των σκακιστών μας κατά το 2015, σε ατομικό και σε ομαδικό επίπεδο, έχουν όπως παρακάτω:

 

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΑΤΟΜΙΚΑ ΝΕΑΝΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

 

          Στα Ατομικά Νεανικά Πρωταθλήματα που διεξήχθησαν στο Ρίο της Αχαΐας από 26/6 έως 2/7/2015, οι σκακιστές μας σημείωσαν για άλλη μια φορά εξαιρετικές επιτυχίες.

          Στο Ατομικό Πρωτάθλημα Παμπαίδων έως 10 ετών, ο σκακιστής μας ΚΟΚΟΛΑΚΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ο οποίος είχε αναδειχθεί πριν δύο χρόνια Πρωταθλητής Ελλάδος στο Ατομικό Πρωτάθλημα Ελλάδας Παμπαίδων έως 8 ετών, μετά από μια εξαιρετική εμφάνιση κατέκτησε την πολύ τιμητική 8η θέση.

          Το ίδιο και ο πρωταθλητής μας ΜΠΕΛΙΩΤΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ (πρωταθλητής Αττικής και όχι μόνο). Παίζοντας με σοβαρότητα και συνέπεια, δίνοντας δύσκολες και αμφίρροπες μάχες στο Ατομικό Πρωτάθλημα Ελλάδας Παίδων έως 14 ετών, κατάφερε να τερματίσει στην ίδια τιμητική (8η) θέση.

          Η πολύπρωταθλήτριά μας ΚΟΥΤΑ ΑΝΤΩΝΙΑ (έξι φορές πρωταθλήτρια Ελλάδας σε σχολικούς αγώνες), στην οποία έχουμε δώσει μεταγραφή με υποσχετική ενός έτους στην Σκακιστική Άνοιξη, κατέκτησε για άλλη μια φορά τη δεύτερη θέση στο Ατομικό Πρωτάθλημα Ελλάδας Παγκορασίων έως 12 ετών.

          Τέλος, πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και η πρωταθλήτριά μας ΚΟΥΤΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ (πρωταθλήτρια στο Ανοιχτό Σχολικό Πρωτάθλημα Ελλάδας και πολλές φορές στην Αττική), στην οποία έχουμε δώσει μεταγραφή με υποσχετική ενός έτους στην Σκακιστική Άνοιξη, κατάφερε να κατακτήσει την 8η θέση στο Ατομικό Πρωτάθλημα Ελλάδας Κορασίδων έως 14 ετών.

 

ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ 2015

 

            Μετά από μια μεγάλη διαδρομή, από την αρχή του τρέχοντος έτους, οπότε άρχισαν οι Προκριματικοί αγώνες κατά περιοχή, έως και τη Μεγάλη Δευτέρα 6 Απριλίου, οπότε έληξαν οι Πανελλήνιοι αγώνες, έφτασε στο τέλος της η διαδικασία και ο Μαραθώνιος των αγώνων του Μαθητικού Σκακιστικού Πρωταθλήματος 2015.

 

            Στην όλη διαδικασία θα πρέπει να συμμετείχαν, Πανελληνίως, πάνω από 10.000 παιδιά, μαθητές πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαιδεύσεως.

 

            Από τον Α.Π.Ο. ΑΙΓΛΗ ΠΑΠΑΓΟΥ έλαβαν μέρος πάνω από 50 μαθητές, συμπεριλαμβανομένων και όσων δόθηκαν προσωρινά με υποσχετική ενός έτους σε άλλο σύλλογο, καθώς και όσων δεν ανήκουν αλλά προπονούνται στον Όμιλο και επιθυμούν να ενταχθούν σ’ αυτόν. Οι διακρίσεις που πέτυχαν:

 

            ΚΟΥΤΑ ΑΝΤΩΝΙΑ: Πρωταθλήτρια Ελλάδος στην Ε΄ Δημοτικού (Χρυσό μετάλλιο στα κορίτσια της Ε΄ - για έκτη συνεχόμενη χρονιά πρωταθλήτρια Ελλάδος, αρχής γενομένης από το νηπιαγωγείο το 2010).

            ΔΕΛΛΑ ΜΑΡΙΑ ΕΛΕΝΗ: Πρωταθλήτρια Κεντρικού Τομέα Αθήνας στην Ε΄ Δημοτικού (Χρυσό μετάλλιο στη Γενική Κατάταξη της Β΄ Γυμνασίου και Χρυσό μετάλλιο επίσης στα κορίτσια της Β΄ τάξης Γυμνασίου).

            ΛΙΑΠΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ: Αργυρό μετάλλιο στα Νήπια του Βορείου Τομέα Αθήνας.

            ΧΑΤΖΗΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΟΡΕΣΤΗΣ: Χάλκινο μετάλλιο στη Δ΄ τάξη Δημοτικού Βορείου Τομέα Αθήνας.

            ΔΑΜΗΛΑΚΟΣ ΗΛΙΑΣ: Αργυρό μετάλλιο στην Ε΄ Δημοτικού στο Δημοτικό Πρωτάθλημα Γλυφάδας – Αλίμου.

            ΦΑΝΟΥΡΑΚΗΣ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ: Χρυσό μετάλλιο στα Νήπια και Χάλκινο μετάλλιο στη Γενική Κατάταξη στον Όμιλο «Νήπια-Α΄-Β΄-Γ΄ τάξη Δημοτικού», στο Δημοτικό Πρωτάθλημα Παιανίας – Γλυκών Νερών.

            Η Α΄ Ομάδα Εκπαιδευτηρίων ΑΡΓΥΡΗ-ΛΑΙΜΟΥ (με 3 σκακιστές του Ομίλου από το σύνολο 6 της ομάδας): Αργυρό μετάλλιο στο Ομαδικό Πρωτάθλημα Δημοτικών Σχολείων Ανατολικής Αττικής.

            Η Β΄ Ομάδα Εκπαιδευτηρίων ΑΡΓΥΡΗ-ΛΑΙΜΟΥ (με 3 σκακιστές του Ομίλου από το σύνολο 6 της ομάδας): Χάλκινο μετάλλιο στο Ομαδικό Πρωτάθλημα Δημοτικών Σχολείων Ανατολικής Αττικής.

 

            Συμμετοχές Σκακιστών μας:

 

            Στα Ατομικά Πρωταθλήματα.

 

            Στο Πανελλήνιο Ατομικό Πρωτάθλημα. Προκρίθηκαν και έπαιξαν: ΚΟΥΤΑ ΑΝΤΩΝΙΑ, ΔΑΜΗΛΑΚΟΣ ΗΛΙΑΣ, ΧΑΤΖΗΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΟΡΕΣΤΗΣ, ΛΙΑΠΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ, (σύνολο 4).

 

            Στο Ατομικό Πρωτάθλημα Αττικής (τελική φάση). Προκρίθηκαν και έπαιξαν: ΚΟΝΤΟΓΕΩΡΓΗΣ ΙΣΙΔΩΡΟΣ, ΛΙΑΠΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ, ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ, ΦΑΝΟΥΡΑΚΗΣ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ, ΚΩΤΣΙΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓ, ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ ΓΑΒΡΙΗΛ, ΧΑΤΖΗΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΟΡΕΣΤΗΣ, ΔΑΜΗΛΑΚΟΣ ΗΛΙΑΣ, ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ-ΠΑΝ. ΔΕΛΛΑ ΜΑΡΙΑ-ΕΛΕΝΗ, ΚΟΥΤΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ, ΜΠΕΛΙΩΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (σύνολο 12).

 

            Στην Περιφερειακή Ενότητα της Ανατολικής Αττικής: ΜΙΚΡΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ, ΔΑΛΑΜΑΓΚΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ, ΛΕΚΚΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ, ΚΟΚΚΑΛΙΔΗΣ ΕΚΤΩΡ, ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ ΓΑΒΡΙΗΛ, ΓΚΟΒΑΤΣΟΥ ΣΟΦΙΑ, ΔΑΛΑΜΑΓΚΑ ΑΡΤΕΜΙΣ, (σύνολο 7).

 

            Στην Περιφερειακή Ενότητα Βορείου Τομέα Αθήνας: ΛΙΑΠΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ, ΚΟΝΤΟΓΕΩΡΓΗΣ ΙΣΙΔΩΡΟΣ, ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ, ΚΑΡΑΤΑΣΙΟΣ ΣΩΚΡΑΤΗΣ, ΜΙΧΑΛΑΚΗ ΜΑΡΙΖΑ, ΧΟΥΔΑΛΑΚΗ ΑΝΤΙΓΟΝΗ, ΚΟΝΤΖΙΑ-ΣΟΦΑΝΤΖΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ-ΚΩΝ/ΝΑ, ΚΟΝΤΟΓΕΩΡΓΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ, ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΥΔΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ, ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΝΙΚΟΛ, ΚΩΤΣΙΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ, ΔΡΙΤΣΑ ΣΤΥΛΙΑΝΗ-ΕΡΩΦΙΛΗ, ΚΑΡΚΑΛΟΥΣΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ-ΛΑΜΠΡΟΣ, ΚΑΡΑΜΠΕΛΑΣ ΑΙΜΙΛΙΟΣ, ΧΑΤΖΗΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΟΡΕΣΤΗΣ, ΜΕΛΙΤΣΗΣ ΠΕΤΡΟΣ, ΑΛΕΥΡΑ ΑΝΝΑ, ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ-ΚΑΝΔΗΛΩΡΟΣ ΚΩΝ. ΚΟΥΡΗ ΜΑΡΙΑ-ΜΕΛΙΝΑ, ΣΑΝΤΙΜΠΑΤΑΚΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ, ΚΑΤΣΑΡΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ, ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ-ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ, ΑΛΕΥΡΑΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ, ΠΟΛΥΖΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ, ΚΟΥΤΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ, ΑΓΓΕΛΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (σύνολο 26).

 

            Στην Περιφερειακή Ενότητα Κεντρικού Τομέα Αθήνας: ΠΛΕΤΣΙΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ, ΔΕΛΛΑ ΜΑΡΙΑ ΕΛΕΝΗ (σύνολο 2).

 

            Στο Δημοτικό Πρωτάθλημα Γλυφάδας – Αλίμου: ΔΑΜΗΛΑΚΟΣ ΗΛΙΑΣ (σύνολο 1).

 

            Στο Δημοτικό Πρωτάθλημα Παιανίας – Γλυκών Νερών: ΦΑΝΟΥΡΑΚΗΣ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ, ΦΑΝΟΥΡΑΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (σύνολο 2).

 

            Στα Ομαδικά Πρωταθλήματα.

 

            Στο Ομαδικό Πρωτάθλημα Αττικής (τελική φάση). Προκρίθηκαν και έπαιξαν:

            Η Α΄ Ομάδα των Εκπαιδευτηρίων ΑΡΓΥΡΗ-ΛΑΙΜΟΥ:

            ΚΟΥΤΑ ΑΝΤΩΝΙΑ, ΔΑΛΑΜΑΓΚΑ ΑΡΤΕΜΙΣ, ΜΠΟΥΛΟΥΚΟΥ ΝΕΦΕΛΗ (σύνολο σκακιστών Ομίλου 3 από το σύνολο 6 της ομάδας).

            Η Β΄ Ομάδα των Εκπαιδευτηρίων ΑΡΓΥΡΗ-ΛΑΙΜΟΥ: ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ, ΧΑΤΖΗΓΕΩΡΓΙΟΥ ΑΝΝΑ-ΜΑΡΙΑ, ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΕΠΑΜΕΙΝΩΝΔΑΣ, (σύνολο σκακιστών Ομίλου 3 από το σύνολο 6 της ομάδας).

            Η Ομάδα του 2ου Δημοτικού Σχολείου ΠΑΠΑΓΟΥ: ΧΑΤΖΗΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΟΡΕΣΤΗΣ, ΚΑΤΣΑΡΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ, ΜΕΛΙΤΣΗΣ ΠΕΤΡΟΣ, ΠΑΓΟΥΛΑΤΟΥ ΠΑΥΛΙΝΑ, ΘΕΟΛΟΓΙΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (σύνολο σκακιστών Ομίλου 5 από το σύνολο 5 της ομάδας).

 

            Στην Περιφερειακή Ενότητα της Ανατολικής Αττικής:

            Η Α΄ Ομάδα των Εκπαιδευτηρίων ΑΡΓΥΡΗ-ΛΑΙΜΟΥ με σύνθεση όπως παραπάνω (ΚΟΥΤΑ ΑΝΤΩΝΙΑ, ΔΑΛΑΜΑΓΚΑ ΑΡΤΕΜΙΣ, ΜΠΟΥΛΟΥΚΟΥ ΝΕΦΕΛΗ - σύνολο σκακιστών Ομίλου 3 από το σύνολο 6 της ομάδας).

            Η Β΄ Ομάδα των Εκπαιδευτηρίων ΑΡΓΥΡΗ-ΛΑΙΜΟΥ με σύνθεση όπως παραπάνω (ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ, ΧΑΤΖΗΓΕΩΡΓΙΟΥ ΑΝΝΑ-ΜΑΡΙΑ, ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΕΠΑΜΕΙΝΩΝΔΑΣ - σύνολο σκακιστών Ομίλου 3 από το σύνολο 6 της ομάδας).

 

            Στην Περιφερειακή Ενότητα Βορείου Τομέα Αθήνας:

            Η Ομάδα του 2ου Δημοτικού Σχολείου ΠΑΠΑΓΟΥ με σύνθεση όπως παραπάνω (ΧΑΤΖΗΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΟΡΕΣΤΗΣ, ΚΑΤΣΑΡΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ, ΜΕΛΙΤΣΗΣ ΠΕΤΡΟΣ, ΠΑΓΟΥΛΑΤΟΥ ΠΑΥΛΙΝΑ, ΘΕΟΛΟΓΙΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ - σύνολο σκακιστών Ομίλου 5 από το σύνολο 5 της ομάδας).

            Η Ομάδα του 3ου Δημοτικού Σχολείου ΠΑΠΑΓΟΥ: ΑΛΕΥΡΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ, ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ, ΑΛΕΥΡΑ ΑΝΝΑ, ΜΠΟΥΤΑΚΗΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣ (σύνολο σκακιστών Ομίλου 4 από το σύνολο 6 της ομάδας).

 

ΑΤΟΜΙΚΑ ΝΕΑΝΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΑΤΤΙΚΗΣ 2015

 

            Μετά από μια εβδομάδα καθημερινών αγώνων, από 14 έως και 19 Απριλίου 2015, δηλαδή ολόκληρη τη δεύτερη εβδομάδα των διακοπών του Πάσχα, έληξαν τα Ατομικά Νεανικά Πρωταθλήματα Αττικής 2015, σε δέκα ξεχωριστές κατηγορίες, ήτοι, δύο κατηγορίες (Ανοικτό Πρωτάθλημα και Πρωτάθλημα Κοριτσιών) για κάθε ηλικιακή κατηγορία κάτω των 8, κάτω των 10, κάτω των 12, κάτω των 14 και κάτω των 16 ετών.

 

            Στην όλη διαδικασία συμμετείχαν 344 παιδιά τα οποία κώφευσαν στις σειρήνες της καλοπέρασης των διακοπών και ως πνευματικοί σκαπανείς έδωσαν το παρόν στον τίμιο πνευματικό αγώνα στον οποίο, το σκάκι της Αττικής κάθε χρόνο καλεί όλους τους νέους, αυτή την εποχή.

 

            Από τον Α.Π.Ο. ΑΙΓΛΗ ΠΑΠΑΓΟΥ έλαβαν μέρος 16 μαθητές, ήτοι ποσοστό επί του συνόλου 4,6%, χωρίς να συμπεριληφθούν και όσοι δόθηκαν προσωρινά με υποσχετική ενός έτους σε άλλο σύλλογο, όπως οι αδελφές Κούτα (Βασιλική και Αντωνία), ή άλλοι παλαιοί μας παίκτες οι οποίοι, έχοντας επιτύχει όσο ήσαν στον Όμιλό μας σημαντικές διακρίσεις, όπως οι αδελφοί Γκίκα (Βασίλης, Γιάννης, Μαρίνα), συνεχίζουν και τώρα με επιτυχίες σε άλλα Σωματεία.

 

            Διακρίσεις Σκακιστών μας:

 

            Όπως και πέρυσι και σχεδόν κάθε χρόνο κατά τα πέντε τελευταία χρόνια, η έξη φορές Πρωταθλήτρια Ελλάδος ΚΟΥΤΑ ΑΝΤΩΝΙΑ αναδείχθηκε ξανά Πρωταθλήτρια Αττικής στο Ατομικό Πρωτάθλημα Παγκορασίων κάτω των 12 ετών, παρόλο ότι ηλικιακά ήταν από τις μικρότερες της κατηγορίας της.

            Ο σκακιστής μας ΜΠΕΛΙΩΤΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ, έχοντας αναδειχθεί μια φορά κατά το παρελθόν Πρωταθλητής Αττικής, τερμάτισε έκτος σε ισοβαθμία στην τρίτη θέση και έλαβε χάλκινο μετάλλιο, στο Ατομικό Ανοικτό Πρωτάθλημα Παίδων κάτω των 14 ετών.

            Πολύ καλά πήγε επίσης η ΠΛΕΤΣΙΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ η οποία, αν και «πρωτάρα», κατάφερε να κατακτήσει την όγδοη, σε ισοβαθμία με την τέταρτη θέση, στο Ατομικό Πρωτάθλημα Παγκορασίδων κάτω των οκτώ ετών.

            Από τους παλαιούς σκακιστές μας, ο ΓΚΙΚΑΣ ΒΑΣΙΛΗΣ το οποίος τώρα αγωνίζεται με τα χρώματα της ΑΕΚ, κατέκτησε την τρίτη θέση στο Ατομικό Ανοικτό Πρωτάθλημα Παίδων κάτω των 16 ετών.

            Τέλος, πολύ καλά, ανάλογα και με την εμπειρία τους, πήγαν και τα υπόλοιπα παιδιά του Ομίλου, τα οποία συμμετείχαν με συνέπεια στους αγώνες. Τα παιδιά αυτά τα οποία, όπως και όσα αναφέρθηκαν πιο πάνω (ΚΟΥΤΑ ΑΝΤΩΝΙΑ, ΜΠΕΛΙΩΤΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ, ΠΛΕΤΣΙΑ ΚΩΝΣΤΑΝΙΤΝΑ, ΓΚΙΚΑΣ ΒΑΣΙΛΗΣ) θα βραβευτούν στον Όμιλο με μετάλλιο και ανάλογο δίπλωμα, για την προσπάθεια και τον αγώνα τους, ήσαν τα εξής: ΚΟΥΤΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ, ΛΙΑΠΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ, ΚΟΝΤΟΓΕΩΡΓΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ, ΚΟΝΤΟΓΕΩΡΓΗΣ ΙΣΙΔΩΡΟΣ, ΛΑΖΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ-ΛΟΥΚΑΣ, ΜΙΚΡΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ, ΛΑΖΑΚΗ ΜΕΛΙΝΑ, ΚΑΡΚΑΛΟΥΣΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ-ΛΑΜΠΡΟΣ, ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ, ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ ΓΑΒΡΙΗΛ, ΝΤΑΜΑΓΚΑ ΖΩΗ, ΒΑΣΣΑΛΟΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ-ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ, ΔΑΜΗΛΑΚΟΣ ΗΛΙΑΣ, ΧΑΤΖΗΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΟΡΕΣΤΗΣ, ΔΕΛΛΑ ΜΑΡΙΑ-ΕΛΕΝΗ.

 

ΑΝΟΙΧΤΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΣΚΑΚΙΟΥ (RAPID) ΕΕΦΑΣ ΆΝΩ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΩΣ 12 ΕΤΩΝ.

 

Συμμετείχαν τρεις σκακιστές μας, μεταξύ των οποίων και ο μικρότερος παίκτης του Τουρνουά, ατρόμητος σκακιστής ΡΑΔΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ, μόλις 5,5 ετών.

Εξ αυτών διακρίθηκαν ο σκακιστής μας ΚΩΤΣΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ο οποίος κατέκτησε τη δεύτερη θέση στη Γενική Κατάταξη, και ο λιλιπούτειος στην ηλικία, αλλά μέγας κατά το φρόνημα και την απόδοση, ΛΙΑΠΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ, ο οποίος κατέκτησε το Χρυσό στην κατηγορία κάτω των έξι ετών, αλλά και την πέμπτη θέση στη Γενική Κατάταξη!

 

ΑΤΟΜΙΚΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΣΕ ΟΜΑΔΙΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ:

 

            ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Γ΄ ΕΘΝΙΚΗΣ.

            Ο σκακιστής μας ΔΑΜΗΛΑΚΟΣ ΗΛΙΑΣ παίζοντας στη 10η σκακιέρα της ομάδας πέτυχε ποσοστό νικών 81,3% με 6,5 β./8 και έτσι αναδείχθηκε ο καλύτερος παίκτης μεταξύ όλων των παικτών των άλλων σωματείων που επάνδρωναν τη 10η σκακιέρα της ομάδας τους. Πολύ καλά πήγαν και οι σκακιστές μας ΘΕΟΔΟΡΟΠΟΥΛΟΣ ΣΠΥΡΟΣ – ΧΡΙΣΤΟΦΟΣ στην 3η σκακιέρα με 62,5%, τερματίσας 3ος, ΜΠΕΛΙΩΤΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ στην 7η σκακιέρα με 62,5%, τερματίσας 5ος και η ΔΕΛΛΑ ΜΑΡΙΑ-ΕΛΕΝΗ στην 7η σκακιέρα με ποσοστό νικών 75%.

 

            ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ.

            Ο σκακιστής μας ΔΑΜΗΛΑΚΟΣ ΗΛΙΑΣ παίζοντας στην 3η σκακιέρα της ομάδας πέτυχε ποσοστό νικών 100% και έτσι αναδείχθηκε ο καλύτερος παίκτης μεταξύ όλων των παικτών των άλλων σωματείων που επάνδρωναν την 3η σκακιέρα της ομάδας τους. Πολύ καλά πήγε και η Μαρία-Ελένη Δέλλα στην 5η σκακιέρα με ποσοστό νικών 75%.

 

            ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 12 ΕΤΩΝ.

            Ο ΔΑΜΗΛΑΚΟΣ ΗΛΙΑΣ παίζοντας στην 1η σκακιέρα της ομάδας είχε τη μεγαλύτερη συγκομιδή βαθμών και έτσι αναδείχθηκε ο καλύτερος παίκτης μεταξύ όλων των παικτών που επάνδρωναν την 1η σκακιέρα της ομάδας τους. Η εν λόγω καθώς και οι πιο πάνω επιτυχίες του Ηλία μας θύμισαν την πολύ καλή απόδοση που είχαν και άλλοι παίκτες μας στο προηγούμενο Ομαδικό Πρωτάθλημα Παμπαίδων κάτω των 12 ετών, το 2014, στο οποίο οι σκακιστές ΠΟΛΥΖΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ στην 4η σκακιέρα και ΧΑΤΖΗΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΟΡΕΣΤΗΣ στην 6η πέτυχαν ποσοστό νικών 100%, η σκακίστριά μας ΚΟΥΤΑ ΑΝΤΩΝΙΑ στην 1η σκακιέρα πέτυχε ποσοστό νικών 80% και ο σκακιστής μας ΑΛΕΥΡΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ στην 3η σκακιέρα πέτυχε ποσοστό νικών 70%.

 

            Όλους τους παραπάνω αθλητές-σκακιστές, η Διοίκηση του Ομίλου τους συγχαίρει, όχι μόνο για τις επιτυχίες τους, αλλά και γιατί όλοι τους, έχοντας θέσει πάνω από τις εύκολες υλικές απολαύσεις και τους επίπλαστους παραδείσους της «εύκολης προσπάθειας» τις πνευματικές κατακτήσεις, αποτελούν ένα υγιές ΠΡΟΤΥΠΟ - ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ για όλα τα παιδιά και ένα τέλειο ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ προς μίμηση.

 

            Είμαστε υπερήφανοι για τους μαθητές μας, ανεξαρτήτως του αποτελέσματος που επιτυγχάνουν, όπως πρέπει να είναι υπερήφανοι όλοι όσοι γαλουχούν ψυχές νεοσσών και συμπαρίστανται στον αγώνα των μικρών μαθητών τους, υπερήφανοι ακριβώς γι’ αυτόν τον αγώνα!!

 

 

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗ

ΣΤΗ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΜΑΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑ

 

            Βασικά Τμήματα

            -           Τετάρτη 18.00-20.00: Αρχάριοι.

            -           Τετάρτη 19.00-21.30: Ημιπροχωρημένοι και Προχωρημένοι.

            -           Σάββατο 18.00-20.00: Αρχάριοι.

            -           Σάββατο 19.00-22.00: Ημιπροχωρημένοι και Προχωρημένοι.

 

            Ειδικά Τμήματα

            Κατά καιρούς λειτουργούν σε άλλες ημέρες ειδικά τμήματα για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, καθώς και Τμήμα Επιλέκτων.

 

            Αγώνες

            Κάθε Κυριακή πρωί και ενίοτε απόγευμα Παρασκευής, Σαββάτου, Κυριακής.

 

            Όλα τα μαθήματα είναι ΔΩΡΕΑΝ προσφορά του Προέδρου του Δ.Σ. του Ομίλου Ιωάννη Παναγάκου και των συνεργατών του και παραδίδονται στον παραπάνω χώρο που μας διέθεσε ευγενικά ο Δ.Ο.Π.Α.Π. Οι γονείς συμμετέχουν συμβολικά στα έξοδα καθαριότητας και αγοράς επάθλων για τα παιδιά, καθώς και για οτιδήποτε άλλο από τα λειτουργικά έξοδα της Σκακιστικής μας Ακαδημίας επιθυμούν.

 

            Σχετικό video (οι μικροί μαθητές του Α.Π.Ο. ΑΙΓΛΗ ΠΑΠΑΓΟΥ στην τηλεόραση): http://www.youtube.com/watch?v=4qLgdKAXbOo

 

            Η Ιστοσελίδα του Ομίλου βρίσκεται στην ηλεκτρονική διεύθυνση: http://a-p-o-aigli-papagoy1.webnode.gr/.

 

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ: ΣΤΑ ΤΗΛ: 210-65.24.094, 690-65.83.797 (Ιωάννη Παναγάκο) και στην ηλεκτρονική διεύθυνση: panioan@otenet.gr.

 

ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

 

Στην ηλεκτρονική διεύθυνση: panioan@otenet.gr (προτιμητέο) ή, εναλλακτικά, στους αρ. τηλ. 210-65.24.094, 690-65.83.797 (Ιωάννης Παναγάκος) ή, επίσης, στην αίθουσα προπονήσεων κατά τις ημέρες και ώρες προπονήσεως.

 

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ:        ……………………………    ΤΑΞΗ:            …………        ΣΧΟΛΕΙΟ:     …………

ΤΗΛ.   …………………..…………..            ΓΝΩΣΕΙΣ:      ..……........…(π.χ. Αρχάριος, Προχωρημένος)

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ: Ηλεκτρονική: ...........................................                Ταχυδρομική: .......................................

Ποιό Τμήμα σας ενδιαφέρει;                          Τετάρτης ,                                   Σαββάτου                                    Και τα δύο .

Άλλες ημέρες και ώρες (γράψτε ημέρες και ώρα και ίσως να δημιουργηθούν αντίστοιχα Τμήματα).

ΗΜΕΡΑ:……….…., από…..… έως…..… . ΗΜΕΡΑ:……..……, από…..… έως…..… κ.τ.λ.

 

 

Ο Γενικός Γραμματέας                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       Ο Πρόεδρος

Κωνσταντίνος Βάθης                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Ιωάννης Παναγάκος

 

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!

 

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!